Guld

Guldmärket tilldelas person som svarat för eller fortfarande gör betydande insatser i utvecklingen av svensk golfsport inom distrikt och klubb/anläggning.

  • Märket präglas i guld, numreras och präglas med innehavarens initialer
  • Märket utdelas vid distriktsmöte eller annat lämpligt evenemang
  • Utmärkelsen berättigar till introduktionskort inom det distrikt personen är eller har varit verksam
  • På kortet framgår också namn, typ av utmärkelse samt datum för utfärdandet
  • Kortet är livsvarigt

Utdelade förtjänsttecken

Nål

Namn

Klubb

År

1

Björn Wiberg

Söderåsens GK

1994

2

Per-Axel Persson

Ängelholms GK

1994

3

B-Å Kjaell

Lunds Akademiska GK

1996

4

Roy Larsson

Lunds Akademiska GK

1996

5

Johan Lachmann

Ystads GK

1996

6

Per Malmrup

Vasatorps GK

1996

7

Bertil Lundberg

Landskrona GK

2000

8

Kjell Larsson

Trelleborgs GK

2000

9

Per-Johan Widmark

Ljungbyheds GK

2001

10

Kjell Kristensson

Eslövs GK

2001

11

Lars Wolff

Wittsjö GK

2001

12

Per Olof Ekdala

Skepparslövs GK

2001

13

Bo Ahlström

Hässleholms GK

2002

14

Åke Dahlgren

Sofiedals GK

2003

15

Jerry Carlsson

S:t Ibbs GK

2004

16

Ulf Öhrvik

S:t Ibbs GK

2004

17

Rolf Olsson

Bosjöklosters GK

2004

18

Lars Fälth

Sjöbo GK

2004

19

Lars Nyman

Vasatorps GK

2004

20

Bengt Hammarstedt

Perstorps GK

2005

21

Bengt Olsson

Ljunghusens GK

2005

22

Sten Larsson

Perstorps GK

2005

23

Claes Skogh

Svalövs GK

2005

24

Rui de Sousa

Wittsjö GK

2005

25

Kjell Johansson

Flommens GK

2005

26

Gösta Carlsson

S:t Ibbs GK

2005

27

Bengt Ohlsson

Landskrona GK

2005

28

Christer Örning

Örkelljunga GK

2005

29

Bertil Cederholm

Båstad GK

2005

30

Violet Persson

Eslövs GK

2005

31

Rolf Clarkson

Barsebäck G&CC

2005

32

Bengt Modéer

Falsterbo GK

2006

33

Bertil Nilsson

Tegelberga GK

2006

34

Stig Johansson

Vasatorps GK

2006

35

Bo Pettersson

Lunds Akademiska GK

2006

36

Leif Stille

Söderåsens GK

2007

37

Lars Schmidt

Hässlegårdens GK

2007

38

Yngve Biel

Degeberga-W GK

2008

39

Bengt Persson

Kävlinge GK

2008

40

Gösta Wrangel

Bokskogens GK

2008

41

Per Frohlund

Rya GK

2008

42

Henrik Bolander

Torekovs GK

2008

43

Göran Ivarsson

Bedinge GK

2008

44

Kaj Lundström

Bedinge GK

2008

45

Jan-Olof Olsson

Vellinge GK

2008

46

Lars Kjellgren

Skepparslövs GK

2008

47

Anita Torstensson

Trelleborgs GK

2008

48

Håkan Forsberg

Abbekås GK

2009

49

Leif A Nilsson

Eslövs GK

2009

50

Rolf Hellberg

Barsebäck G&CC

2009

51

Bertil Rundqvist

Skepparslövs GK

2009

52

Bertil Johnsson

Romeleåsens GK

2009

53

Göran Brobeck

Araslövs GK

2009

54

Ralf Nilsson

Söderåsens GK

2009

55

Bengt Lövdén

Barsebäck G&CC

2009

56

Stefan Minell

Österlens GK

2009

57

Jan-Inge Jönsson

Assartorps GK

2009

58

Tommy Johansson

S:t Arild GK

2009

59

Lars-Göran Wulff

Eslövs GK

2010

60

Olle Månsson

Allerums GK

2010

61

Ebbe Hansson

Eslövs GK

2010

62

Mattias Myrgren

Bosjökloster GK

2010

63

Bertil Björck

Bosjökloster GK

2010

64

Göran Sandberg

Ljunghusens GK

2010

65

Nils-Erik Andersson

Flommens GK

2010

66

Stig Kristersson

Flommens GK

2010

67

Lennart Eriksson

Trelleborgs GK

2010

68

Erling Hansson

S:t Arild GK

2010

69

Leif Lundahl

Skepparslövs GK

2010

70

Ivan Persson

Bedinge GK

2010

71

Ove Kristersson

Flommens GK

2010

72

Egon Larsson

Mölle GK

2011

73

 

 

 

74

Nils Stenson

Äppelgårdens GK

2011

75

Lennart Molander

Ljunghusens GK

2011

76

Kaj-Åke Johansson

Sjöbo GK

2011

77

Sven Nilsson

Bosjökloster GK

2012

78

Anders Sandgren

Bosjökloster GK

2012

79

Jan Olofsson

Mölle GK

2012

80

Alex Alm

S:t Ibb GK

2012

81

Hans Christiansson

Torekovs GK

2013

82

Bo Ahlenius

S:t Ibb GK

2013

83

Jan Stellinger

Örestads GK

2013

84 Bo Matson Rya GK 2013
85 Kaj Stenberg Barsebäck GCC 2013
86 Lars-Göran Albrechtsson Romeleåsens GK 2014
87 Anita Omander Bokskogens GK 2014
88 Bengt Andersson Woodlands GK 2014
89 Claes Sjöberg Torekovs GK 2014
90 Bo Härstedt Rönnebäck GC 2014
91 Kent Martinsson Araslövs GK 2015
92 Frans Rube Wittsjö GK 2015
93 Rolf Svensson Araslövs GK 2016
94 Kerstin Brauer Assartorps GK 2016
95 Walle Danewid Höganäs GK 2016
96 Eva Öhrn Glumslövs GK 2016
97 Hans Hansson Trelleborgs GK 2016
98 Tommy Knutsson Bokskogens GK 2016
99 Alf Collin Wittsjö GK 2017
100 Titti Wiberg Landskrona GK 2017
101 Jonas Ripa Landskrona GK 2017
102 Håkan Anderberg Landskrona GK 2017
103 Torsten Dahlgren Kävlinge GK 2017