Silver

Silvermärket tilldelas person som utfört eller fortfarande utför stora arbetsinsatser för svensk golfsport inom distrikt och/eller klubb/anläggning.

  • Märket präglas i silver och numreras
  • Märket utdelas vid distriktsmötet eller annat lämpligt evenemang
  • Utmärkelsen berättigar till introduktionskort inom det distrikt personen är eller har varit verksam
  • På kortet framgår namn, typ av utmärkelse samt datum för utfärdandet
  • Kortet gäller under 5 år

Utdelade förtjänsttecken

Höganäs GK

2016

Nål

Namn

Klubb

År

1

Agneta Wehtje

Falsterbo GK

1993

2

Bengt-Åke Andersson

Trelleborgs GK

1995

3

Tommy Ljunggren

Bedinge GK

1996

4

Aina Thell

Söderåsens GK

1998

5

Olof Mathiasson

Vasatorps GK

1998

6

Torsten Kjellin

Trelleborgs GK

1999

7

Stig Nilsson

Perstorps GK

1999

8

Marit Persson

Kristianstad GK

2001

9

Anita Torstensson

Trelleborgs GK

2001

10

Rolf Bondesson

Landskrona GK

2001

11

Henry Arnshed

Tegelberga GK

2002

12

Glenn Pettersson

Assartorps GK

2003

13

Bertil Rundqvist

Skepparslövs GK

2005

14

Bertil Lövgren

Mölle GK

2005

15

Bengt Andersson

Örkelljunga GK

2005

16

Mattias Nygren

Bosjökloster GK

2005

17

Sven Nilsson

Bosjökloster GK

2005

18

Torsten Nilsson

Bosjökloster GK

2005

19

Ola Nyström

Barsebäck G&CC

2005

20

Kurt Hjertberg

Barsebäck G&CC

2005

21

Åke Lindberg

Barsebäck G&CC

2005

22

Bertil Björk

Bosjökloster GK

2005

23

Göran Ljungkrantz

Abbekås GK

2006

24

Per Lundgren

Vasatorps GK

2006

25

Mats Wiberg

Vasatorps GK

2006

26

Leif A Nilsson

Eslövs GK

2006

27

Jan-Olof Olsson

Vellinge GK

2007

28

Clas Olsson

Lerberget GK

2007

29

Thomas Lundquist

Falsterbo GK

2007

30

Tore Kvist

Hässlegårdens GK

2007

31

Garry Johansson

Sofiedals GK

2007

32

Erling Hansson

S:t Arild GK

2007

33

Robert Holm

Abbekås GK

2008

34

Eva Persson

Falsterbo GK

2008

35

Mats Ljung

Svalövs GK

2008

36

Lennart Borg

Torekov GK

2008

37

Göran Nilsson

Bedinge GK

2008

38

Staffan Wiman

Svalövs GK

2008

39

Christina Wiman

Svalövs GK

2008

40

Lennart Eriksson

Trelleborgs GK

2008

41

Nils Runnberg

S:t Arilds GK

2009

42

Ingvar Ranebo

Wittsjö GK

2009

43

Ulf Karlsson

Ljungbyheds GK

2010

44

Maria Wiberg

Landskrona GK

2010

45

Håkan Anderberg

Landskrona GK

2010

46

Bengt Westerberg

Landskrona GK

2010

47

Hans Hansson

Trelleborgs GK

2010

48

Per-Lennart Persson

Kvarnby GK

2010

49

Tommy Ljunggren

Bedinge GK

2010

50

Mats Jeppsson

Bedinge GK

2010

51

Thomas Ekdahl

Flommens GK

2010

52

Bertil Berggren

Flommens GK

2010

53

Lars-Åke Hjort

Flommens GK

2010

54

Swen Jönsson

Araslövs GK

2010

55

Per-Ola Färdig

Skepparslövs GK

2011

56

Petter Cullin

Skepparslövs GK

2011

57

Kaj Stenberg

Barsebäck GCC

2011

58

Bengt Herne

Kvarnby GK

2011

59

Christina Sjödal

Vasatorps GK

2011

60

Bertil Malmström

Assartorps GK

2011

61

Frans Rube

Wittsjö GK

2011

62

Gun-Britt Persson

Bedinge GK

2011

63

Ronny Johansson

Bosjökloster GK

2012

64

 

 

 

65

Maj-Lis Tengblad

Barsebäck GCC

2012

66

Jan Kronkvist

Kvarnby GK

2012

67

Thomas Perulf

Falsterbo GK

2012

68

Kent Martinsson

Araslövs GK

2013

69

Roland Hannerell

Trelleborgs GK

2013

70 Jan Ramqvist Malmö City GK 2014
71 Göran Kristersson Flommens GK 2014
72 Christer Welander Flommens GK 2014
73 K-G Hellström Rönnebäck GC 2014
74 Olle Engbe Rönnebäck GC 2014
75 Paul Rasmussen Rönnebäck GC 2014
76 Klas Jörgensen Mölle GK 2014
77 Ola Sandberg Höganäs GK 2014
78 Lars Gustafsson Örestads GK 2014
79 Rolf Törnblom Kävlinge GK 2015
80 Lars-Anders Ottosson S:t Arild GK 2015
81 Alf Collin Wittsjö GK 2015
82 Lennart Johansson Hässlegårdens GK 2016
83 Anders Dahlström Trelleborgs GK 2016
84 Björn Sahlsten Mölle GK 2016
85 Lars-Olof Werme  Höganäs GK 2016
86 Peter Rodenstam Bokskogens GK 2016
87 Lars-Göran Pehrson Bedinge GK 2017
88 Klas Hellkvist Flommens GK 2017
89 Margareta Odeborn Flommens GK 2017
90 Kaj Palm Flommens GK 2017
91 Christina Elmér Flommens GK 2017
92 Christer Lundgren Torekovs GK 2017
93 Monica Nylén Sjöbo GK 2017
94 Bengt Sahlberg Barsebäck GCC 2017