Spelplan Skåneserien

Preliminär spelplan för Skåneserien Zon Nord 2020.

Zon Nord Kategori 1 Datum Alt datum Arrangörsklubb Starttid
Hcp 0 - 20,4        
Omgång 1 14 maj   Landskrona  
Omgång 2 16 juni   Rya  
Omgång 3 05 augusti   Allerum  
Omgång 4 01 september   Åkagården 10:00
Totalt 10 lag per spelomgång        
         
Zon Nord Kategori 2 Datum Alt datum Arrangörsklubb Starttid
Hcp 20,5 - 26,4        
Omgång 1 19 maj   Hässlegården 10:00
Omgång 2 16 juni   Mölle 11:00
Omgång 3 11 augusti   Bjäre 10:00
Omgång 4 26 augusti   S:t Arild 12:30
Totalt 11 lag per spelomgång        
         
Zon Nord Kategori 3 Datum Alt datum Arrangörsklubb Starttid
Hcp 26,5 - 36        
Omgång 1 13 maj   Degeberga-W  
Omgång 2 10 juni   Barsebäck  
Omgång 3 11 augusti   Woodlands  
Omgång 4 01 september   Vasatorp  
Totalt 8 lag per spelomgång        

 

Zonindelning Nord Kategori 3, Hcp 26,5 - 36

Åkagården
Degeberga W
Barsebäck
S:t Arild
Hässlegården
Rya
Vasatorp
Woodland

 

Zon Mitt Kategori 1 Datum Alt datum Arrangörsklubb Starttid
Hcp 0 - 20,4        
Omgång 1 13 maj   Lunds Akademiska  
Omgång 2 16 juni   Araslöv  
Omgång 3 11 augusti   Hinton Golf  
Omgång 4 25 augusti   Örestad  
Totalt 9 lag per spelomgång        
         
Zon Mitt Kategori 2 Datum Alt datum Arrangörsklubb Starttid
Hcp 20,5 - 26,4        
Omgång 1 12 maj   Malmö Burlöv 10:00
Omgång 2 10 juni   Hinton Golf  
Omgång 3 12 augusti   S:t Ibb  
Omgång 4 26 augusti   Barsebäck  
Totalt 12 lag per spelomgång        

 

Zon Syd Kategori 1 Datum Alt datum Arrangörsklubb Starttid
Hcp 0 - 20,4        
Omgång 1 14 maj   Bedinge  
Omgång 2 08 juni   Vellinge  
Omgång 3 05 augusti   Flommen  
Omgång 4 26 augusti   Tomelilla  
Totalt 14 lag per spelomgång        
         
Zon Syd Kategori 2 Datum Alt datum Arrangörsklubb Starttid
Hcp 20,5 - 26,4        
Omgång 1 19 maj   Abbekås  
Omgång 2 10 juni   Falsterbo  
Omgång 3 11 augusti   Ljunghusen 09:00
Omgång 4 25 augusti   Bokskogen  
Totalt 12 lag per spelomgång        
         
Zon Syd Kategori 3 Datum Alt datum Arrangörsklubb Starttid
Hcp 26,5 - 36        
Omgång 1 19 maj   Tegelberga  
Omgång 2 10 juni   Ystad  
Omgång 3 05 augusti   Söderslätt  
Omgång 4 25 augusti   Malmö Burlöv 10:00
Totalt 9 lag per spelomgång        

 

Zonindelning Syd Kategori 3, Hcp 26,5 - 36

Örestad
Bosjökloster
Malmö Burlöv
Hinton Golf
Bedinge
Bokskogen
Ystad
Söderslätt
Tegelberga

 

FINAL
Kategori 1, Hcp 0 - 20,4, spelas den 16 september på Bosjökloster GK.

3 bästa lagen från Zon Nord
3 bästa lagen från Zon Mitt
3 bästa lagen från Zon Syd

FINAL
Kategori 2, Hcp 20,5 - 26, spelas den 16 september på Eslövs GK.

3 bästa lagen från Zon Nord
3 bästa lagen från Zon Mitt
3 bästa lagen från Zon Syd

FINAL
Kategori 3, Hcp 26,5 - 36, spelas den 16 september på Ystad GK.

4 bästa lagen från Zon Nord
4 bästa lagen från Zon Syd